Colebrook Golf Club inc.

Results 2018    Results History   Home

January  February  March  April  May  June  July  August  September  October  November  December

January
Thu 4th Open Stableford
R.Knight 43 R/U W.Sherrin 42
Sat 6th Peter Jones Memorial Stroke Sponsored by Bill Patmore
G.Hunt 64 R/U D.Rainbird 65 Gross G.Richardsh 77 A.Wood
Ladies
K.Benson 79
Thu 11th Open Stroke
D.Richardson  R/U 67R.Mason 69
Sat 13th Gold medal play off
S.Wolfe 66
Veterans
S.Williams 67
Ladies
L.Mace 76
Stroke
E.Rolle 68 c/b P.McLelland  Gross W.Sherrin 82
Thu 18th Open Stroke
T.Bearham 67 R/U L.Kelly 68 c/b
Sat 20th Silver Medal
I.Wolfe 66 R/U S.Plunkett c/b  Gross L.Kelly 81
Veterans
I.Wolfe 66
Ladies
G Wolfe
Thu 25th Open Stableford
W Sherian 38 R/U T.Bearham 34 c/b
Sat 27th Two Person Ambrose
M.Brockman  / A.Wood 601/2 R/U W.Sherrin / L.Curtain 60 3/4  Gross R.Knight / D .Rainbird 68 c/b
February
Thu 1st Open Stableford
A.Oneal 38 R/U D.Rainbird 36
Sat 3rd                              Coal River Classic Results
Sun 4th
Thu 8th Open Stroke
W Sherian 68 R/U T.Bearham 69
Sat 10th Stableford
C.Higson 39 R/U A.Fewkes 38 Best Nine Hole  C.Higson 21
Ladies
L.Mace 38
Thu 15th Open Stroke
R.Mason 70 R/U G.Read 72 c/b
Sat 17th Silver Medal
T.Bearham 59 R/U N.Gill 62  Gross L.Kelly 78
Veterans
K.Mundy 66 
Ladies
K.Benson 73
Thu 22nd Open Stableford
T.Bearham 40 R/U R.Knight 35
Sat 24th Gordon French Shield Sponsor Graeme & Dennis French
 G.Read70 R/U D.Rainbird 71 Gross P.Read 71
March
Thu 1st Open Stableford
G.Read 38 R/U R.Mason 35
Sat 3rd Silver Medal & Associates Monthly Medal
R.Godfrey 66 R/U W.Shoobridge 68 c/b  Gross L.Kelly 81
Veterans
R.Godfrey 66
Ladies
P.Jenkins 70
Thu 8th Open Stroke
L.Kelly 69 c/b R/U R.Knight
Sat 10th 2 Person Ambrose
B.Wolfe / /B.Fox 611/4 R/U S.Williams / I Williams 643/4  Gross N.Gill / R.McLean 69
Thu 15th Open Stroke
L.Kelly 38 R/U G.Read 37
Sat 17th Rexel Open Stroke
B.Wolfe 66 R/U R.Reid 67 c/b S.Plunkett 77
Ladies
K.Benson 73
Thu 22nd Open Stableford
D.Harmon 39 R/U  E.Rolle 37
Sat 24th Open Stroke Sponsor: Col Higson
J.Crocker 66 c/b R.Mace Gross  S.Plunkett 82
Ladies
K.Benson 73
Thu 29th Open Stroke  (Last Chicken Run)
R.Grimsey 67 R/U  G.Read 70
Sat 31st Easter Sat Open Stableford + 9 Hole Comp
D.Clark 46 R/U D.Petterd 41 Best Nine Hole  D.Clark 24
April

Thu 5th

Open Stroke
 R Grimsey 68 R/U  W.Patmore 69 c/b
Sat 7th Silver Medal
P.Graquist 61 R/U R.Mason 69 Gross l.Kelly 81
Veterans
P.Graquist 61
Ladies
L.Mace 78 R/U K.Benson 82 Gross K.Benson

Thu 12th

Open Stableford
W.Patmore 39 R/U G.Read 38
Sat 14th Open Stableford + 9 hole comp
 A.Porter 43 pts c/b R.McLean Best Nine Hole   A.Porter 23
Ladies
H.Wilson 26

Thu 19th

Open Stableford
R.Mason 39  R/U L.Kelly 35
Sat 21st Rexel 2 Person Ambrose
N.Gill / R.McLean 593/4 R/U S.Williams / D.Richardson 611/2  Gross S.Johnson / G.Richardson 71

Thu 26th

Open Stableford
R.Mason 67 R/U E.Rolle 70 Gross R.Knight 85
Sat 28th Stroke (President's Trophy - 8 to qualify)
P.McLelland 63 R/U G.Hunt 66 Gross W.Sherrin 81
May

Thu 3rd

Open Stroke
C.Higson 68 R/U  R.Grimsey 70
Sat 5th Stableford (President’s Trophy – 8 qualifiers)
R.McLean 39 R/U S.Apted 39  Best Nine Hole   S.Apted 21
Sat 12th Stroke
R.Reid 69 R/U S.Williams 71 Gross L.Kelly 82
President's Trophy -4 qualifiers & final
R.Godfrey def I.Wolfe 1 up ,N.Gill def D.Clark,2/1 Trophy Winner R.Godfrey def N.Gill,1 up

Thu 17th

Open Stableford
G.Read,39  c/b   L.Kelly
Sat 19th Silver Medal
 J.Crocker 67 R/U R.Mace 69,Best Gross L.Kelly 82
Veterans
R.Mace 69
Ladies
H.Wilson 74

Thu 24th

Open Stroke
G.Read 70 c/b D.Rainbird

Sat 26th

Open Stroke
P.Granquist 68 R/U R.McLean 69 Gross  L.Kelly 84 c/b

Thu 31st

Open Stroke
E.Rolle 67  R/U  L.Kelly 70
June
Sat 2nd Open Stableford + 9 hole comp
S.Apted 40 c/b A.Wood 40  Best Nine Hole   R.Mc.Lean 22
Ladies
L.Mace 31

Thu 7th

Open Stroke
G.Read 71 c/b  L.Kelly
Sat 9th 2 Person Ambrose Sponsor:B Cowen
R.Mc.Lean / N.Gill 673/4  R/U R.Reid / I.Wolfe 68

Thu 14th

Open Stableford
W.Sherrin 38 R/U G.Read 35
Sat 16th Silver Medal
W.Sherrin  62 R/U J.Crocker 68  Gross  L.Kelly 70
Veterans
I.Wolfe72

Thu 21st

Open Stableford
R.Mason 39 R/U G.Read 34
Sat 23rd Captain v President – President won it!
 B.Nightingale 39 R/U R.Mason 38 Best Nine Hole B.Nightingale 21

Thu 28th

Open Stroke
D.Rainbird 67 R/U D.Harmon 71
Sat 30th Pinehurst Draw For Partner
C.Higson /L.Kelly 63 R/U D.Rainbird / M.Brockman, 641/2  Gross  W.Sherrin / P.Granquist, 76
July

Thu 5th

Open Stroke
C.Higson 67  R/U L.Kelly 69
Sat 7th  Stableford
P.Rolle 40 R/U A.Wood 38 Best Nine Hole P.Rolle 21

Thu 12th

Open Stableford
B.Cowen 35  R/U  L.Kelly 33
Sat 14th Stroke 
R.Reid 67 R/U C.Higson 69  Gross   P.Rolle 84
Mixed Foursomes
Gross Winners And Champions L.Kelly / K.Benson 175,Nett Winners G.Ballard / P. Jenkins 145

Thu 19th

Open Stableford
S.Williams 38  R/U D.Rainird 36 
Sat 21st Silver Medal
S.Williams 68 R/U L.Kelly 69 Gross D Rainbird 85
Veterans
S.Williams 68

Thu 26th

Open Stroke
L.Kelly 69 R/U R.Mason 70
Sat 28th Memorial Day  Sponsor: By Kerry Mundy
P.McLelland 38 R/U G.Hunt 36  Best Nine Hole P.McLelland 36
Ladies
K.Benson 37
August

Thu 2nd

Open Stroke
C Higson 67
 R/U  S Williams 68
Sat 4th Foursome Ch/ship. First 27 holes
Div 1
Gross D Rainbird - L Kelly 128 nett A Lockley-J Crocker 1091/2  
Div 2  Gross W  Shoobridge - A Wood 140 nett K Mattewson - P J West 112  

Thu 9th

Open Stableford
D.Rainbird  37 R/U  C.Higson 36
Sat 11th Foursome Ch/ship. Final 27 holes
Div 1 Gross L.Kelly / D.Reinbird 254 R/U   P.Granquist / G.Hunt 265
          nett L.Kelly / D.Rainbird 2211/2  R/U   A.Lockley / J.Crocker 222
Div 2 Gross A.Wood / W.Shoobridge 284 R/U   P.Mc.Lelland / D.Clark 285
          nett  I.Wolfe / R.Reid, 222 R/U  A.Wood / W Shoobridge 2221/4

Thu 16th

Open Stableford
L.Kelly 38 pts,R/up L.Dobbie 34
Sat 18th 2 Person Ambrose
R.Mason /P.Hoskinson 631/2 R/U S.Williams / I.Williams 671/2
Gross B.Cowen / R.Reid 74

Thu 23rd

Open Stroke
D.Rainbird 68 R/U R.Knight 71
Sat 25th Silver Medal
L.Dobbie 61 R/U J.Weedon 68 Gross A.Fewkes 81
Veterans
J.Weedon 68
Ladies
J.Gregory 84

Thu 30th

Open Stroke
L.Kelly 70
R/U D.Richardson 71 Gross R.Knight 84
September
Sat 1st Stableford Sponsor: A Wood
D.Richardson 40 R/U P.Hoskinson 38

Thu 6th

Open Stableford
D.Richardson 39
R/U R.Knight 24
Sat 8th Silver Medal
B.Wolfe 67 R/U  D.Curtain 69 Gross E.Rolle 84
Veterans
D.Curtain 69
Ladies
J.Gregory 76

Thu 13th

Open Stableford
R.Knight 41 R/U S.Williams 41
Sat 15th Lefties Vs Righties Stableford Sponsored by Joan Gregory
over all Winner L.Kelly 39 R/H Best J.Crocker 38
R/U B.Cowen 37
 
L/H Best J.Weedon 34 
 R/U R.Dobbie 32 Best Nine Hole J.Crocker 19

Thu 20th

Open Stroke
L.Kelly 67  R/U D.Rainbird 69
Sat 22nd 4BBB Sponsor: J Burbury @ Fresh Freigh
M.Brockman / R.Dobbie 50 R/U L.Mace / R.Mace 49

Thu 27th

Open Stroke
M.Brockman 66 R/U D.Rainbird 69
Sat 29th AFL Grand Final Stableford
B.Cowen 37 R/U N.Gill 35 Best Nine Hole  R.Dobbie 22
October

Thu 4th

Open Stableford  First Chicken Run
R.Grimsey 38  R/U  G.Read 37
Sat 6th Members & Associates First 18 holes Championship
A Grade
A.Fewkes82/71,L.Kelly84/73,P.Granquist85/74
B Grade
R.Knight 75/63,R.Mclean 78/65,R.Mason 82
C Grade
S.Apted 84,M.Brockman 87, B.Wolfe 89
D Grade
R.Godfrey 102,R.Wilson 104,K.Matthewson 104
Ladies
L.Mace 98,P.Jenkins 101.J.Gregory102,Nett H.Wilson 67,L.Mace 72,P.Jenkins 75
Veterans
Div1: R.Mclean 78/65,L.Kelly84/73,P.Granquist 85/74
Div2: M.Brockman 87/63,GHunt 89/71,C.Higson91/69
Thu 11th Open Stableford 9 hole open twilight stableford
G.read 41 R/H D.Rainbird 38
Sat 13th Stroke
B.Cowen 65 R/H R.Grimsey 68 Gross B.Nightingale 80
Sun 14th Stroke
 P.Hoskinson 64 R/H  S.Wolfe 65 Gross  E.Rolle 82
Sat 13th
to
Sun 14th
Members & Associates After Third Round Championship
A Grade
L.Kelly 251,A.Fewkes 252,P.Granquist.265
B Grade
E.Rolle,B.Fox, R.Mclean 257
C Grade S.Wolfe 262,S.Apted 270,M.Brockman 274, C.Higson 275
D Grade R.Wilson 312,P.Hoskinson 315,R.Godfrey 317

Thu 18th

Open Stroke
B.Fox 68 R/U R.Knight 70
Sat 20th Members & Associates Final 18 holes Championship
A Grade
L.Kelly 332 R/U A.Fewkes 343
 
nett L.Kelly 288
B Grade
R.Mclean 344 R/U E.Rolle 349
nett B Cowen 292
C Grade
S.Wolfe 352 R/U  S.Apted 362
 
nett S.Wolfe 280
D Grade
R.Godfrey 419 R/U P Hoskinson 424
nett P Hoskinson 288
Ladies
J.Gregory 403 R/U L.Mace 412 nett H.Wilson 315
Veterans
Div1: L.Kelly 332  R/U R.Mclean 344
Div2: G Hunt 364
R/U C.Higson

Thu 25th

Royal Hobart Show Open stroke
S.Wolfe 66 R/U  B.Fox 68 Gross  R.Knight 81
Sat 27th Silver Medal
B.Fox 66 R/U D.Rainbird 67 Gross L.Kelly 84
Veterans
D.Rainbird 67
November
Thu 1st Open Stableford
R.Knight 35  R/U  G.Read 34
Sat 3rd Silver Medal
G.Read 72 R/U L.Kelly 73 c/b Gross P.Granquist 89 c/b
Veterans
G.Read 72
Thu 8th Open Stableford
D.Rainbird 36 R/U M Brockman 35
Sat 10th Campania Bar & Bistro Shield sponsors E & P Rolle
J Crocker 68
R/U L.Kelly 70 Gross P.Granquist 83
Ladies
L.Mace 71
Thu 15th Open Stroke
R Mason 66
R/U L.Kelly 67 Gross R Knight 81
Sat 17th Open Stableford
R.Mclean 38 R/U G Hunt 36  Best Nine Hole G Hunt 21
Ladies
L.Mace 34
Thu 22nd Open Stroke
G.Read 67 R/U  71   G.Read 8th
Sat 24th Pat Morris Memorial Open Sponsors Pats Daughters
G Richardson 69
c/b S Wolfe
Thu 29th Open Stableford
L.Kelly 38 R/U R Grimsey 37
December
Sat 1st Peter Jones Memorial  Sponsor: W Patmore
R Grimsey 39
c/b  R McClean
Thu 6th Open Stableford
R.Knight 39 R/U D Richardson 38
Sat 8th Summer Cup 8.30 – 9.30 RS Sponsor: I Wolfe
G.Hunt 64 c/b D.Petterd Gross A.Fewkes 76
Ladies
L.Mace 75
Thu 13th Open Stableford
9 hole open twilight stableford
Sat 15th Silver Medal
Thu 20th Open Stroke
9 hole open twilight stableford
Sat 22nd 4BBB Draw For Partner
Thu 27th Open Stableford
9 hole open twilight stableford

Sat 29th

Open Stroke

Back