Colebrook Golf Club inc.

Results 2017    Results History   Home

January  February  March  April  May  June  July  August  September  October  November  December

January
Thu 5th Open Stableford
S.Williams 40 R/U C.Higson 40
Sat 7th Gold medal play off
 R.Mace  66
Veterans
W.Shoobridge 63
Stroke
W.Shoobridge 63 R/U R.Reid 64
Gross T.Bearham 80
Ladies
L.Mace 76 c/b G.Wolfe
 
Thu 12th Open Stableford
R.Dance 38 c/b K.Mundy 38
Sat 14th Silver Medal
G.Richardson 61 R/U W.Shoobridge 64 c/b  Gross B.Cowen 81
Veterans
G.Richardson
Ladies
J.Gregory 71 R/U K.Benson 77
Thu 19th Open Stroke
R.Mace, 62 R/U R.Grimsey 6
Sat 21st Open Stableford
W.Shoobridge 40 c/b  R/U R.Reid 40
Thu 26th Open Stableford
L.Kelly 40 c/b S.Plunkett 40
Sat 28th 2 Person Ambrose
L.Kelly/T.Bearham  641/4 R/U S.Vennor/H.Bauer 641/4 Gross R.Knight/D.Rainbird 71
February
Thu 2nd Open Twilight
R.McLean c/b B.Cowen 19
Fri 3rd
 to
Sun 5th
                             Coal River Classic Results
Thu 9th Open Stableford
L.Kelly 39 R/U G.Read 39
Sat 11th Silver Medal - Stroke
R.McLean 65 c/b K.Matthewson
Gross
L.Kelly 78
Veterans
R.McLean 65
 
Thu 16th Open Stroke
R.Grimsey 65 R/U R.Knight 72
Sat 18th Stableford
J Burbury 41
R/U T Hilderbrand 40 c/b
Ladies
L Mace 39 R/U G Wolfe 35
Thu 23rd Open Stroke
D.Rainbird 65 R/U TR.Grimsey 68
Sat 25th Gordon French Shield Sponsor Graeme & Dennis French
 I.Wolfe 63 R/U S.Plunkett 63 c/b  Gross  L.Kelly 76
March
Thu 2nd Open Stroke
M.Brockman 65 R/U R.Grimsey 66 Gross l.Kelly 77
Sat 4th Silver Medal - Stroke
I.Wolfe 62 R/U W.Shoobridge 63 Gross A.Fewkes  77
Veterans
I.Wolfe 62
Ladies
K.Benson 69
 Gross G.Wolfe 84
Thu 9th Open Stroke
T.Bearham 67 R/U R.Dance 68 Gross G.Read 86 c/b
Sat 11th 2 Person Ambrose
G.Hunt / P.Granquist 61 R/U R.Godfrey / M.Brockman 62 Gross Paul & Paula Read 64
Thu 16th Open Stableford Twilight
C.Pierce 18 c/b  T.Martin
Sat 18th Open Stableford
 E.Rolle 43 c/b D.Petterd
Thu 23rd Open Stableford
S Williams 38
R/U G Read 37
Sat 25th Open Stroke Sponsor: Col Higson
D Richardson 64
c/b T Bearham  Gross G Hunt 80 c/b
Thu 30th Open Stroke End  9 hole open twilight stableford
E.Rolle 64 R/U T Bearham 65
April
Sat 1st Stableford
A Fewkes 39
c/b  D Petterd
Thu 6th Open Stroke
E.Rolle 67  R/U  L.Kelly 69
Sat 8th Silver Medal - Stroke
I.Wolfe 64 R/U A Hilderbrand 65 Gross L Kelly 78
Veterans
I.Wolfe 64
Ladies
L Mace 67
 Gross G.Wolfe 83
Thu 13th Open Stableford
R Knight 41
 R/U T Bearham 38
Sat 15th Open Stableford
K.Matthewson 45 R/U I Williams 41
Thu 20th Open Stableford
 D.Rainbird 36 R/U R Grimsey 33
Sat 22nd 4BBB Draw for partners
W Shoobridge / N Gill 46 R/U  T Bearham / R Grimsey 45
Thu 27th Open Stroke
R.Knight 67 R/U R.Mason 70
Sat 29th Presidents Trophy 8 Men To Qualify
D.Rainbird 66 R/U  K.Matthewson 68
Gross G.Richardson 83
c/b
Ladies
G.Wolfe 75 R/U J.Gregory 77
Presidents Trophy(8 players who qualified)
 D.Rainbird K.Matthewson P.J.West  K.Mundy W.Patmore B.Cowen G.Hunt  R.Read
May
Thu 4th Open Stroke
R.Knight 66 R/U R.Dance 67
Sat 6th Stableford
T.Bearham39 R/U R.Mace39 c/b
Ladies
K.Benson 37
Presidents Trophy (8 qualifiers)
D.RainBird def R.Reid 2 up,G.Hunt def K.Matthewson 5/4,
P.J.West def B.Cowen7/6 ,W.Patmore def K.Mundy 1 up
Thu 11th Open Stableford
 B.Cowen39 R/U R.Mason38
Sat 13th Stroke
R.McLean 65 R/U E.Rolle 66 Gross R.Knight 81
President's Trophy - 4 qualifiers
D.Rainbird def W.Patmore forfeit,G.Hunt def P.J.West, Final G.Hunt def D.Rainbird
Thu 18th Open Stableford
B.Saville 38 R/U G.Ballard 36
Sat 20th Silver Medal (Stroke)
S.Wolfe 67 R/U D.Petterd 69
Gross
T.Bearham 82
Veterans
D.Petterd 69
 
Ladies
L Mace
 
Thu 25th Open Stroke
R.Knight 68 R/U R.Grimsey 69
Sat 27th Open Stableford
B.Wolfe 40 R/U G.Hunt 38  9 hole; B.Wolfe 22

June

Thu 1st Open Stroke
G.Read 68 R/U R.Mason 71 Gross R.Knight 8
Sat 3rd Open Stroke
 K.Mundy 64 R/U R.Mc Lean 65c/b
  Gross G.Read 78
Ladies
L.Mace 74 Gross J.Gregory 94
Sun 4th

Ambrose Challenge Shield Colebrook ,Richmond , Oatlands Tea Tree At Oatlands

Thu 8th Open Stroke
E.Rolle 69 R/U Grimsey 70 Gross L.Kelly 82
Sat 10th Open Stableford
S.Plunkett 40 R/U R.Grimsey 38
Best Nine Hole R.Grimsey 20
Ladies
L Mace 34
 
Thu 15th Open Stableford
S.Williams 35 R/U I.Williams 33
Sat 17th  Silver Medal (Stroke)
N.Gill 66 R/U P.Granquist 69
 Gross L.Kelly 81
Veterans       
P.Granquist 69
 
Ladies
l.Mace 74 R/U K.Benson 72
Gross K.Benson 90
Thu 22nd Open Stableford
E.Rolle 40 R/U G.Ballard 36
Sat 24th Captain V President
P.J.West 46  R/U D.Richardson 40 c/b Best Nine Hole  P.J.West 26
Thu 29th Open Stroke
R.Mason 70 R/U G Read 72     
July
Sat 1st Pinehurst Draw for Partners
B Cowen/P Granquist 68
1/2 R/U L Kelly/D Marshall 67 Gross P Rolle/ R Knight 78
Thu 6th Open Stroke
L.Kelly 67 R/U  R.Grimsey 68
Sat 8th Stableford
P.Granquist 39 R/U   R.Grimsey 39  Best Nine Hole K.Mundy 22
Thu 13th Open Stableford
R.Knight 39 R/U  R.Grimsey 37
Sat 15th Stroke
W.Shoobridge 69 c/b R.McLean 69 Gross P.Granquist 84
Thu 20th Open Stableford
G Read 35  c/b L Kelly
Sat 22nd  Silver Medal (Stroke)
D Richardson 68 R/U R Mason 69
 Gross G Richardson 83
Veterans       
D Richardson 68
Ladies
 K.Benson 72R/U S Richardson 77
Thu 27th Open Stroke
G Read 70
c/bC Higson
Sat 29th Mixed Foursome Ch/ship (Final)
S.Richardson / G.Richardson 174
R/U K.Benson / R.Grimsey 184
Nett
P.Jenkins / G.Ballard 142
S.Richardson / G.Richardson 151
Stableford
A,Wood 36 R/U D.Marshall 35  Best Nine Hole D.Marshall 21
August
Thu 3rd Open Stroke
T.Bearham 70 R/U G.Read 71 c/b Gross L.Kelly 82
Sat 5th Foursome Ch/ship
Gross R.Knighr / G.Read 81 Nett: D.Curtain / I.Richardson 671/2  R/U B.Cowen / S.Plunkett 69
Sun 6th Foursome Ch/ship
Gross G.Richardson / T.Bearham Nett: D.Curtain / I.Richardson 671/2     R/U P>Rolle / D.Rainbird 72
Thu 10th Open Stableford
L.Kelly 37 R/U R.Grimsey 35
Sat 12th Foursome Ch/ship final Div 1
G.Read / R.Knight 235 R/U D.Curtain /  I.Richardson 235
Nett D.Curtain / IRichardson 205.5 R/U  D.Rainbird / P.Rolle 21
Div 2
C.Higson / W.Shoobridge 290 R/U K.Mundy / R.Mace 294
Nett K.Mundy / R.Mace,222 R/U C.Higson / W.Shoobridge 223
Thu 17th Open Stableford
R.Knight 38 R/U  R.Grimsey 36
Sat 19th 2 Man Ambrose
G.Richardson / S.Johnson 643/4  R/U G.Hunt/ P.Granquist 651/4 Gross K.Benson / L.Kelly 74 c/b
Thu 24th Open Stroke
R.Mason 70  R/U R.Grimsey 72
Sat 26th Silver Medal (Stroke)
 S.Plunkett 70 c/b E.Rolle
Gross
L.Kelly 84 c/b
Veterans       
S.Plunkett 70
 
Ladies
 
 K.Benson 75
 
September
Sat 2nd Stableford - Sponsor A. Wood
J.Burbury 40  R/U C.Higson 38  Best Nine Hole C.Higson 21
Sat 9th Silver Medal
S.Williams 65  R/U J.Weedon 66 Gross L.Kelly 79
Veterans
S.Williams 65
Ladies
J.Gregory 74 c/b R/up K.Benson
Thu 14th Open Stableford
L.Kelly 37  R/U D.Rainbird 36
Sat 16th Lefties Vs. Righties Stableford (Sponsored by Joan Gregory)
N.Gill 38  c/b Wizard 38       Righties Def  Lefties
Sat 23rd 4BBB Sponsor Fresh Freight  J Burbury
A.Lockley / D.Petterd 44 R/U E.Rolle / D.Rainbird 43 c/b
Thu 28th Open Stroke
R.Knight 70 R/U S.Hutton 72
Sat 30th AFL Grand Final Open Stableford
S.Williams 40 R/U D.Petterd 38
October
Thu 5th Open Stableford
R.Delaney 33 R/U C.Higson, G.Read 31
Sat 7th Singles Championship Round 1
R.Godfrey 66 R/U P.Rolle 67 Gross R.Knight 78
Ladies
G.Wolfe 68 R/U K.Benson
Thu 12th Open Stableford
C.Higson 40 R/U  R.Mason 40
Sat 14th Stroke
S.Apted 62 R/U  D.Curtain 67 Gross I.Richardson 78
Sun 15th Stroke
A.Lockley 63 c/b D.Curtain 63  Gross I.Richardson 81
Ladies
S.Richardson 69
Thu 19th Open Stroke
L.Kelly 63 R/U D.Rainbird 69 c/b
Sat 21st Stroke  (Final 18 holes)
R.Mason 66 c/b D.Curtain 66  Gross R.Knight 80
Ladies
P.Jenkins67 R/U S.Richardson 75
Sat 7th
to
Sat 21st
Members & Associates Final Round Championship
Men's Champian   A.Fewkes    Ladies Champian     S.Richardson
A Grade
Gross A.Fewkes  326 Nett:  L.Kelly 284
B Grade
Gross I.Richardson 330 Nett: I.Richardson 270
C Grade
Gross D.Marshall 357 Nett: A.Wood 284
Veterans Div 1
Gross L.Kelly 328  R/U  I.Richardson 330
D Grade
Gross R.Godfrey 400 Nett: R.Mace 293
Veterans Div 2
Gross A.Wood 372   R/U  W.Shoobridge 323
Ladies Div 1
Gross S.Richardson 339  Nett: S.Richardson 285
Ladies Div 2
Gross L.Mace 408 Nett: P.Jenkins 306
Ladies Veterans
Gross S.Richardson 339  Nett: S.Richardson 285
Thu 26th Open Stroke
R.Mason 67 R/U  R.Knight 69
Sat 28th Silver Medal
R.Reid 64 R/U L.Kelly Gross B.Fox 82
Ladies
L.Mace 67 R/U H.Wilson 71 Gross G .Wolfe 85
Sun 29th Sparco 3 Person   Ambrose
Nett: I.Williams, D.Richardson  S.Williams 581/6 R/U M.Doran, N.Gill  R.Mc.Lean 62
Gross  P.Price, D.Scott, R.Harwood 71
November
Thu 2nd Open Stableford
C.Higston 39 R/U R.Mason 35
Sat 4th Pat Morris Memorial Open Sponsor: Morris Girls
R.Reid 65 R/U R.McLean 69 Ladies G.Wolfe 75
Thu 9th Open Stableford
R.Grimsey 41 R/U G.Read 37
Sat 11th Campania Bar/Bistro Stroke
P.J.West 65 c/b R.Mason P.Rolle 81
Ladies
L.Mace 72
Thu 16th Open Stroke
R.Knight 67 R/U R.Mason 67
Sat 18th Open Stableford
G.Richardson 44 R/U B.Fox 42  
Best Nine Hole  G.Richardson 23
Ladies
G.Wolfe 33
Thu 23rd Open Stroke
C.Higson 64 R/U R.Knigh 65
Sat 25th Silver Medal (Stroke)
R.Godfrey 61 R/U G.Read 64
Gross   A.Fewkes 80
Veterans     
R.Godfrey 61
Ladies
G.Wolfe 74
Thu 30th Open Stableford
G.Read 38  L.Kelly 37
December
Sat 2nd Peter Jones Memorial Stroke Sponsored by Bill Patmore
G.Read 35 c/b R.McLean 35
Thu 7th Open Stableford
S Plunkett 39 R/U R.Knight 38
Sat 9th Summer Cup Sponsored by I Wolfe
R Mace 65  R/U R Grimsey 66 Gross D Rainbird 83
Thu 14th Open Stroke
S Plummer 70 R/U  R Mason 71
Sat 16th Silver Medal (Stroke)
B.Cowen 66 R/U  P.Granquist 68 Gross L.Kelly 77
Veterans
P.Granquist 68
Thu 21st Open Stroke
T Bearham 67 R/U S Cooper 72
Sat 23rd 4BBB Draw for Partners
R Grimsey / PJ West 48 R/U  R Mace / D Marshall 47
Thu 28th Open Stableford
G Read 37 R/U  R Knight 36
Sat 30th Open Stableford
P.Granquisty 41 c/b  W.Shoobridge 41
Best Nine Hole W.Shoobridge 22
Ladies
L.Mace 37
 

Back