Colebrook Golf Club inc.

Results 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Home

January  February  March  April  May  June  July  August  September  October  November  December

January
Thu 1st Stroke
Nett R Smith 67 C/B M Lansdell 67 Gross P Read 77
Sat 3rd Open Stroke
Nett  B Wood 64 C/B R Smith 64 Gross S Kube 74
Thu 8th Stableford
G Hall 42
R/U M McCarthy 40
Sat 10th Gold medal Members
D Richardson 68
C/B
Gold medal Veterans
P Morris 67
Ladies
G Wolfe 71
C/B
Stroke
Nett B Wolfe 55 R/U D Bleathman 63 Gross N Bleathman 77
Ladies
G Wolfe 71
C/B L Reid Gross J Rundle 90
Thu 15th Stroke
Nett M McCarthy 64 R/U T McMacken 71 Gross R Smith 85
Sat 17th 2 Person Ambrose
Nett P Read - G Read 61 R/U R Mason - T Workman 61¾ Gross D Dillon - G Hall 73
Thu 22nd Stableford
L Kelly 40
R/U I Williams 34
Sat 24th Open Stableford
P Rolle 39
R/U I Williams 38
Thu 29th Stroke
R Grimsey 64
R/U L Kelly 68 Gross T Bearham 84
Sat 31st * Silver Medal - Stroke
Members
D Bleathman 62
R/U G Read 63 Gross L Kelly 79
Veterans
G Read 63
Ladies
L Read 68 R/U V New 69 Gross G Wolfe 85
February
Thu 5th Stableford CCR 38
N Bleathman 40
R/U P Morris 38
Sat 7th

Coal River Classic

A Grade Men
Paul Read 67
Gross
R/U Lindsay Kelly 76 Gross
nett
J Davis 65
B Grade Men
Damien Rainbird 80
Gross
R/U Solo Williams 81 Gross
nett
Bert Wood 65
C Grade Men
Chris Pierce 82
Gross
R/U Ian Williams 85 Gross
nett
Paul Mayne 64
A Grade Men Veterans
Graeme French 78
Gross
R/U Gary Read 81 Gross
nett
John Mills 75
B Grade Men Veterans
Damien Rainbird 80
Gross
R/U Ian Richardson 85 Gross
                                             
C Grade Men Veterans
Ian Williams 85
Gross
R/U Ron Tanner 92 Gross
nett
Bill Patmore 67
A Grade Ladies
Paula Read 82
Gross
R/U Sue Richardson 85 Gross
nett
Gayle Wolfe 72
B Grade Ladies
Janet Herczykowski 91
Gross
R/U Sharon James-Wood 92
nett
Pam Richardson 69
C Grade Ladies
Diane Bailey 99
Gross
R/U Pauline Jenkins 101 Gross
nett
Ann Weedon 74
A Grade Ladies Veterans
Gayle Wollfe 88
Gross
R/U Lyn Read 98 Gross
 
B Grade Ladies Veterans
Janet Herczykowski 91
Gross
R/U Verna New 98 Gross
nett
Margaret Mills 81
C Grade Ladies Veterans
Diane Bailey 99
Gross
R/U Pauline Jenkins 101 Gross
nett
Ann Weedon 74
Men's Foursomes A
P Read - R Wright
Men's Foursomes B
G Hall - D Dillon
Mixed Foursomes
Paul Read - Paula Read
Thu 12th Stroke
D Jenkins 66
R/U R New 68 Gross R Smith 81
Sat 14th Open Stableford CCR 37
G Hunt 45
R/U B Wolfe 42
Thu 19th Stableford CCR 38
L Kelly 44 
R/U R Smith 40
Sat 21st * Gordon French Shield
P Granquist 62 R/U L Kelly 65 Gross D Rainbird 79
Ladies
G Wolfe 72 Gross J Rundle 102
Thu 26th Stroke
T Bearham 66
R/U R Smith C/B I Williams 68 Gross L Kelly 82
Sat 28th * Silver Medal - Stroke
Members
C Higson 63
R/U R Dance 66 Gross N Bleathman 76
Veterans
C Higson 63
Ladies
G Wolfe 72 R/U V New 73 Gross L Read 92
March
Thu 5th Stableford CCR 38
R Harris 38
C/B L Kelly 38

Sat 7th

Open Stableford
G Sundstrom 45
R/U J Burbury 42
Ladies
L Read 39 R/U J Herczykowski 35
Thu 12th Stroke
A Williams 65
R/U W Jones 67 Gross R Smith 78
Sat 14th 4 BBB
P Rolle - I Williams 51 R/U M Lansdell - R Smith 50
Thu 19th Stableford CCR 38
C Williams 41
R/U J Rundle 40
Sat 21st * Silver Medal - Stroke
Members
W Casey 61
C/B K Griffith Gross R Smith 77
Veterans
K Griffith 61
Ladies
J Rundle 70 R/U V New 73 Gross J Webberly 88
Thu 26th Stroke CCR 68
S Plunkett 65
R/U M Lansdell 66 Gross N Bleathman 79
Sat 28th Open Stableford
B Wolfe 44
C/B G Read
Ladies
P Read 42 R/U V New 37
April
Thu 2nd Open Stableford 38
R Grimsey 41
R/U R Harris 39
Sat 4th * Silver Medal - Stroke
Members
I Wolfe 65
R/U K Hadley 67 Gross R Smith 78
Veterans
I Wolfe 65
Ladies
P Read 68 R/U J Herczykowski 71 Gross G Wolfe 93
Thu 9th Stroke CCR 68
A Crowe 64
R/U R New 65 Gross N Bleathman 78
Sat 11th Open Stableford
S Wolfe 42
R/U G Hunt 40
Ladies
L Webberly 38 R/U J Webberly 36
Thu 16th Stableford CCR 38
G Hall 41
R/U L Kelly 39 C/B  T Bearham
Sat 18th Pinehurst
I Wolfe - R Read 63½
R/U D Rainbird - G Read 65 Gross T Bearham - M Lansdell 80
Thu 23rd Stroke CCR 68
R New 64
R/U M Lansdell 68 Gross R Smith 81
Sat 25th Open Stroke CCR 70
D Hawkins 64 R/U G Davis 70 Gross D Richardson 83
Ladies
G Wolfe 69 Gross P Read 42
Thu 30th Stableford
A Everett 40
R/U D Rainbird 37
May
Sat 2nd Open Stableford (Sponsored by House of Golf)
A Grade
N Bleathman 32 R/U R Smith 30 K Hadley 29
B Grade
J Burbury 40 R/U D Hawkins 39 T Bearham 36
A Grade
C Higson 39 R/U I Williams 35 K Griffiths 32
Ladies
A Weedon 33 R/U J Webberley 33 G Wolfe 32
Thu 7th Stroke CCR 68
G Davis 64
R/U L Kelly 68 Gross R Smith 80
Sat 9th * Silver Medal - Stroke CCR 70
Members
R Smith 67 R/U M Brockman 69 Gross N Bleathman 80
Veterans
G Hunt 70
Ladies
V New 72 Gross P Read 94
Thu 14th Stableford CCR 38
A Everett 36
C/B L Burns 36
Sat 16th * Stroke
S Clarke 69
R/U L Kelly 70 Gross K Hadley 82  Note (M lansdell Eagle on the 4th)
President’s Trophy –8 players who qualified
S Clark L Kelly M Lansdell K Hadley N Bleathman P Rolle P Granquist
Thu 21st Stroke CCR 68
K Hadley 67
R/U R Harris 71 Gross D Rainbird 84
Sat 23rd Stroke
G Hunt 63 R/U C Higson 64 Gross D Hawkins 83
Ladies
J Herczykowski 69 Gross P Read 68
Thu 28th Stableford CCR 37
R Grimsey 38
R/U A Everett 37 C/B
Sat 30th Stableford CCR 37
S Hilderbrand 42
R/U J Weedon 38 C/B
Ladies
V New 38 R/U L Read 32
Presidents Trophy Winner - L Kelly  
June
Thu 4th Stroke CCR 68
T Bearham 68
c/b N Bleathman Gross D Rainbird
Sat 6th 2 Person Ambrose
M Lansdell T Bearham 61½
R/U R Smith P Rolle 63½ Gross K Hadley N Bleathman 70
Thu 11th Stableford CCR 36
R Grimsey 33
R/U T McMacken 32
Sat 13th * Silver Medal - Stroke CCR 70
Members
G Richardson 65 R/U N Bleathman 66 Gross R Smith 81
Veterans
J Weedon 67
Ladies
V New 76 Gross L Read 97
Thu 18th Stroke CCR 68
L Kelly 70
c/b T McMacken Gross R Smith 82
Sat 20th Stableford 9 hole
P Rolle 20
R/U S Clark 19
Thu 25th Stableford CCR 36
T Bearham 32
R/U R Smith 31
July
Thu 2nd Stroke CCR 68
G Read 62
R/U N Bleathman 64 Gross R Smith 81
Sat 4th Medley – Draw for partners
R Dance - D Rainbird 60
R/U D Bleathman - C Vervaart 57
Thu 9th Stableford CCR 38
D Rainbird 40
R/U G French 35
Sat 11th * Silver Medal - Stroke
Members
T Bearham 68
C/B D Richardson 68 Gross L Kelly 80
Veterans
G Read 72
Ladies
J Herczykowski 74 Gross P Read 68
Thu 16th Stroke CCR 69
K Hadley 68
R/U D Rainbird 70 Gross M Cross 79
Sat 18th * Foursomes Championship. (First 18 holes)
Nett
D Hawkins - S McCarthy 70
R/U Nett
W Casey - G Sundstrom 70.5
Gross
I Richardson - G French 83
Sun 19th * Foursomes Championship. (Second 18 holes)
Nett
S Hilderbrand - S Clark 66
R/U Nett
N Bleathman - K Hadley 68
Gross
N Bleathman - K Hadley 79
Thu 23rd Stableford CCR 38
M Brockman 40 
R/U M Cross 38
Sat 25th * Foursomes Championship. (Final 18 holes)
Nett
S Hilderbrand - S Clark 71
R/U Nett
I Williams - D Richardson 72
Gross
N Bleathman - K Hadley 82
Foursomes Championship Final Results
A Grade
nett N Bleathman - K Hadley
Gross N Bleathman - K Hadley
B Grade
nett & Gross I Richardson - G French
C Grade
nett D Hawkins - S McCarthy
Gross S Hilderbrand - S Clark
Ladies
nett & Gross J Rundle - L Read
Thu 30th Stroke CCR 69
N Bleathman 65  R/U M Lansdell 70 Gross R Smith 81
August
Handicap Match Play Champion Nathan Bleathman
Sat 1st * Silver Medal - Stroke
Members
R Harris 70
C/B L Kelly Gross Ricki Smith 82
Veterans
D Rainbird 72
Ladies
V New 75 R/U L Reid 76 Gross P Read 97
Thu 6th Stableford CCR 36
T Bearham 32
R/U R Smith 31
Sat 8th Joe French Memorial Open Stroke Sponsored by Patrick Morris
Members
W Casey 67 R/U P Rolle 70 Gross R Smith 81
Ladies
V New 74 Gross P Read 92
Thu 13th Stroke CCR 68
K Hadley 61
R/U R Smith 70 Gross  D Rainbird 98
Sat 15th Stableford CCR 35
G Sunstrom 36
R/U G Richardson 35
Ladies
L Reid 38 R/U P Read 29
Thu 20th Stableford CCR 35
D Rainbird 36
C/B R Grimsey
Sat 22nd Stroke CCR 69
W Casey 67
C/B B Wolfe Gross G Read 82
Ladies
L Reid 73
Thu 27th Stroke CCR 68
L Kelly 70
R/U R Smith 73 Gross  K Hadley 90
Sat 29th Stableford CCR 38
R Smith 33
R/U L Kelly 24
Sat 15th
to
Sat 29th
Club Mixed Foursome Ch/ship.
Div 1
Nett & Gross
N Bleathman - J Rundle 266 225½
Div 2
 Nett G Hunt - P Jenkings 302
Gross R Reid - A Weedon 234½
September
Thu 3rd Farmer's Day Stableford CCR 68
M Cross 42
R/U D Rainbird 38
Sat 5th * Silver Medal - Stroke
Members
M Lansdell 61
R/U D Bleathman 67 Gross Ricki Smith 81
Veterans
P Anstey 67
Ladies
L Reid 70 Gross J Rundle 92
David Richardson     Frog Lansdell 
Thu 10th Stroke CCR 68
D Rainbird 70
R/U R Grimsey 71 Gross N Bleathman 79
Sat 12th Campania Tavern Shield
A Wood 41
R/U D Rainbird 37
Ladies
J Herczykowski 33
Thu 17th Stableford
M Brockman 39 
R/U R Smith 38
Sat 19th Lefties Vs Righties Stableford Sponsored by Joan Gregory
Righties 28.4 defeated Lefties 26.6 (R Grimsey 37 D Roussow 36 J Herczykowski 34)
Thu 24th Stroke CCR 68
D Rainbird 68
R/U RO'Mally 69 Gross I Richardson 84
Sat 26th Stableford
S Wood 42 
R/U G Richardson 38
October
Thu 1st Stableford
V New 35 
C/B R Smith 35
Sat 3rd Members & Associates First 18 holes Championship
Members
D Bleathman 65
Gross N Shaw 80
Ladies
P Reid 70 Gross L A Ried 92
Thu 8th Stroke CCR 68
R Smith 71
R/U  R Grimsey 72 Gross  D Rainbird 85
Sat 10th Members & Associates Second Round Championship
Members
M Lansdell 67 65
Gross A Smith 75
Ladies
P Reid 70 Gross L A Ried 92
Sun 11th Members & Associates Third Round Championship
Members
W Casey 63
Gross N Shaw 77
Ladies
 J Rundle 68 Gross L A Ried 91
Thu 15th Stableford
W Jones 39 
R/U R Smith 38
Sat 17th Members & Associates Final Round Championship
Members
R Smith 65
Gross A Smith 79
Ladies
P Reid 67 Gross L A Ried 90

Sat 3rd
to
Sat 17th

Final Results Members & Associates Championships

A Grade
Gross N Shaw 312
Nett R Smith 278
B Grade
Gross T Bearham 341
Nett R Grimsey 279
C Grade
Gross W Casey 356
Nett W Casey 277
Associates A
Gross P Read 357
Nett P Read 289
Associates B
Gross J Rundle 376
Nett
J Rundle 299
Associates C
Gross P Jenkins 429
Nett
P Jenkins 304
Veterans Div 1
Gross D Rainbird 330
Nett R Grimsey 279
Veterans Div 2
Gross R Ried 383
Nett R Ried 291
Thu 22nd Stroke CCR 68
R Harris 68
R/U  L Kelly 71 Gross  D Rainbird 86 C/B
Sat 24th Show day. 4BBB
J Rundle - D Hawkins 43
C/B R Grisey - D Rainbird
Thu 29th Stableford
R New 41 
R/U V New 36
Sat 31st * Silver Medal - Stroke
Members
R Harris 67
C/B R Smith Gross N Bleathman 82
Veterans
R Grimsey 70
Ladies
L Reid 75 Gross P Read 94
November
Thu 5th Stroke CCR 68
R Smith 70
C/B L Kelly 70 Gross  G Hall 95
Sat 7th Cascade South East Open Ch/ship inc.Peter Jones Memorial Sponsored by W. G. Patmore
Members
D Hawkins 66 R/U P Rolle 70 Gross R Grimsey 88
Ladies
 J Rundle 75 Gross J Herczykowski 98
Thu 12th Stableford CCR 36
N Bleathman 36
R/U R Smith 35
Sat 14th Open Stableford
R New 38
R/U S Plunkett 37
Ladies
V New 33 C/B P Read 33
Thu 19th Stroke CCR 69
R Smith 68
C/B L Kelly 68 Gross  K Hadley 82
Sat 21st * Silver Medal - Stroke CCR 70
Members
P Rolle 65
R/U D Hawkins 67 Gross K Hadley 82
Veterans
D Winwood 68
Ladies
J Rundle 67 Gross G Wolfe 86
Sat 26th Stableford CCR 38
L Kelly 39
R/U R Grimsey 36
Sat 28th * Summer Cup
No play due to weather conditions. The cup has been rescheduled for 23rd January 2010.
December
Thu 3rd Stroke CCR 69
R Harris 67
R/U R Smith 71 Gross  M Cross 77
Sat 5th Dirk & Ivy Winwood Trophy CCR 69
D Winwood 68 R/U D Petterd 69 Gross D Rainbird 81
Ladies
 J Herczykowski 72 Gross G Wolfe 100
Sat 10th Stableford CCR 38
L Kelly 41
R/U I Williams 40
Sat 12th Xmas Special 4BBB
K Hadley - L Kelly 47
R/U D Winwood - D Hawkins 45
Sat 19th * Silver Medal - Stroke CCR 68
Members
S McCarthy 64
R/U D Petterd 65 Gross L Kelly 82
Veterans
I Williams 72 C/B
Ladies
V New 71 Gross P Read 89
Thu 24st Stableford CCR 69
D Raynter 38 
r/u T Bearham 37
Sat 26th 4BBB Draw for partners
D Petterd - T Wolfe 44
C/B R Smith - D Hawkins

Thu 31st

Stroke CCR 68
R Smith 67
C/B B Holman Gross  M Cross 74

Back