Colebrook Golf Club inc.

Results 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 Home

January  February  March  April  May  June  July  August  September  October  November  December

January
Date Event
Sun 2nd Stableford
     M Lansdell 42
R/U P Read 41
Ladies
     G Wolfe 41
R/U P Read 38
Sat 8th * Silver Medal & Associates Silver Spoon
Nett    A Wood 69
R/U     K Kube 65
Gross  M Rolf 78
Vets
Nett  G Vaughan 67
R/U    L Burns 82
C/B    D Rainbird 82
Ladies
Nett   S Wood 69
Gross  G Wolfe 90
Sat 15th Gold medal & Stroke
Gross  M Rolf 76
Nett    R Knight 66
Ladies
Nett   L Read 68
Gross  J Gregory 90
Gold Medal
Men R Harris 63
Vets
G Vaughn 64
Sat 22nd * Silver Medal & Associates Silver Spoon (Feb)
Nett    R Dance 64
C/B    B wood
Gross
  K Kube 75
C/B    P Read
Vets
Nett   K Griffith 67
C/B    L Burns
Gross  P Shaw 80
 
Ladies
Nett   J Munday 69
C/B    V New
Gross  G Wolfe 85

 
Fri 28th Coal River Classic Veterans
A Grade
Gross P Shaw 76
R/U    D May 79  
Nett   P Shaw 74
R/U    D May  68

B Grade
Gross D Rainbird 84
R/U    B Joyce 84  
Nett   T Melbourne 68
R/U    A Fumage 70

C Grade
Gross D Maher 90
R/U    T Wolfe 92  
Nett   D Maher 67
R/U    B Patmore 69
Sat 29th Coal River Classic Championships Ladies
A Grade
Gross G Wolfe 87
R/U    G Gregory 90  
Nett   G Wolfe 72

B Grade
Gross V New 92
R/U    L Read 95  
Nett   V New 64

C Grade
Gross L Webberley 112
R/U    P Jenkins 116  
Nett   J Mundy 72
Coal River Classic Championships Men
A Grade
Gross A Smith 70
R/U    R Smith 73  
Nett   R Smith 61

B Grade
Gross V Sorrento 79
R/U    P Granquist 80  
Nett   V Sorrento 64

C Grade
Gross J Charlesworth 82
R/U    D Dillon 88  
Nett   J Charlesworth 60
Sun 30th Coal River Classic Mixed Foursomes Championships
Div 1    G Wolfe 82
           M Rolf
  
R/U    G Read 84
           L Read
  Nett   G Read 68
           L Read

Div 2
    E Randell 95
           E Randell
  
R/U   J Herczykowski 95
           B Wood
  Nett   E Randell 70
           E Randell
Coal River Classic Foursomes Championships
Div 1    N Shaw 71
           P Read
  
R/U   M Rolf 77
           W Artley
  Nett   N Shaw 66
           P Read
  
C/B   D Cubit
           S Kube

Div 2
    I Badcock 84
           C Reid
  
R/U   G Davis 89
           G Ballard
  Nett   I Badcock 67
           C Reid
February
Date Event
Sat 5th A.G.M.* Gordon French Shield
         R Stokes 67

R/U   G Read 69
Nett  P Read 78

Ladies
Nett  G Wolfe
Sat 12th PENNANT / Stableford
        J Mundy 64
R/U   S Plunkett 40
Sat 19th PENNANT / Stroke
Nett   J Burbury 65
Gross  D Richardson 75
Sat 26th PENNANT / Stableford
      R Knight 39
      K Griffiths 38
March
Date

Event

Sat 5th PENNANT / Stroke
Nett    D Rainbird 66
C/B     R mason 66
Gross   T Melbourne 85

Sat 12th

* Silver Medal & Associates Silver Spoon
Nett    R Petterd 64
C/B    R Knight
Gross
 
P Read 73
C/B    S Cube 76
Vets
Nett   G Davis 70
R/U    R Grimsey 72
 
Ladies
Nett   J Herczykowski 72
R/U    P Read 93
 
Sat 19th PENNANT / Stableford
       S Williams 40
R/U   J Grdas 37
Sat 26th Stableford Open
        G Davis 43
R/U   S Plunkett 41
Mon 28th Easter Stroke Open
Nett     D Curtain 61

R/U      D Petterd 64
Gross   M Rolf 72
C/B      P Read 72
Ladies
Nett  P Read 75
Thu 31st Stableford
        A Smith 38
R/U   F Mitchell 37
April
Date

Event

Sat 2nd Pennant/Stroke
Nett     B Wood 63
Gross   P Read 72
Ladies
Nett    G Wolfe 64
Gross   L Read 89
Thu 7th Stroke
        W Jones 64
R/U   R New 67
Gross M Cross 72

Sat 9th

* Silver Medal & Associates Silver Spoon
Nett    P Granquist 64
         B Jones 66
Gross
 
M Rolf 73
Vets
Nett   B Jones 66

 
Ladies
Nett   L Read 71
R/U    V New 75
Gross  G Wolfe 89
Thu 21st Stableford
        G Davis 44
R/U   R Harris 37
Thu 28th Stroke
        J Hunt 68
R/U   D Maher 69
Gross
R Smith 82
Sat 30th Presidents Trophy  8 Qualifiers
S Kube 63
P Read 66
W Jones 67
G Hunt 68

T parcell 69
M Brockman 69
N Bleathman 69
M Rolf 70
May
Date

Event

Thu 5th Stableford
        A Weedon 40
R/U    R New 36
Sat 7th Presidents Trophy  4 Qualifiers
T parcell 69
P Read 66
W Jones 67
M Rolf 70
Satbleford
      L Kelly 39
C/B M Landsdall 39
 
Thu 12th Stroke
         D Quinn 66
R/U    R New 67
Gross  M Rolf 74
Sat 14th Presidents Trophy
Winner  T parcell
R/U      P Read
Thu 19th Stableford
         I Pidgeon 43
R/U    M Brockman 39
Sat 21st * Silver Medal & Associates Silver Spoon
         N Bleathman 62
R/U     I Wolf 65
Gross   P Read 69
Eagle   I Williams 13th
Ladies
Nett   J Herczykowski 68
R/U    P Read 69
Thu 19th Stroke
          D Rainbird 65
R/U     R Harris 68
Gross  
A Smith 75
Sat 28th * Peter Jones memorial Shield
          N Bleathman 63
R/U     J Read 65
Gross   M Rolf 74
Ladies
Nett   L Read 70
Gross  G Wolf 86
June
Date

Event

Thu 2nd Stableford
          N Bleathman 44
R/U     R Harris 40
Sat 4th Open Stroke
          N Bleathman 66
R/U     R Smith 67
Gross   J Read 73
Ladies
Nett   V New 73
Gross  G Wolf 86
Thu 9th Stroke
          P Watson 65
R/U     R Smith 66
Gross  
G Vaughan 80
Sat 11th * Silver Medal & Associates Silver Spoon
          G Ballard 65
R/U     J Read 65
Gross   M Rolf 74
Veterans
    T Wolfe 67
   
 
Ladies
Nett   A Weedon 68
Gross  G Wolf 89
 
Thu 16th Stableford
          S Wood 40
R/U     A Weadam 39
Sat 18th Stroke
          I Williams 70
Gross   D Richardson 80
(New member Bill Casey NTP 2nd-17th)
 
Mixed Foursomes (half way)
A Grade Gross  M Rolf-G Wolf 129
A Grade Nett   S Kube- J Gregory 131
B Grade Gross  G Wood- J Herczykowski 146
B Grade Nett   A Weadam- T Wolf 110
Thu 23rd Stroke
          D Rainbird 66
R/U      R Grimsey 71
Gross   P Granquist 85
Sat 25th Stroke
          J Read 66
Gross   P Read 72

 
Mixed Foursomes (final)
A Grade Gross  M Rolf-G Wolf 257
B Grade Gross  G Ballard-P Jenkins 289
A Grade Nett   S Kube- J Gregory 222
B Grade Nett   G Ballard-P Jenkins 220
Thu 30th Stableford
          R Smith 39
R/U     P Granquist 38
July
Date Event
Sat 2nd

* Silver Medal & Associates Silver Spoon
          M Lansdell 64
R/U     S Plunkett 67
Gross   J Read 77

Veterans
    R Grimsey 67
    P Morris 68
 

Ladies
Nett   V New 71
Gross  J Herczykowski 96
 

Sat 9th Stableford
          T Wolf 41
R/U     B Wood 40
Ladies
     V New 38
     G Wolf 30
Thu 14th

Stableford
          R Harris 37
R/U     P Granquist 35

Sat 16th

Joe French Memorial Stroke
          A Granquist 68
R/U      I Richardson
Gross   S Kube 77

Ladies
         T Howard 74
         L read 75
Gross  G Wolfe 90

Thu 21st

Stroke
          R Grimsey 69
C/B     L Burns 69

Sat 23rd

Lefties vs Righties
          J Clark 41
C/B     I Williams 41

Thu 28th

Stableford
          P Granquis 39
C/B     V New 36

Sat 30th

Stroke
          M Lansdell 63
R/U      S Kube 69
Gross   P Shaw 81

Ladies
         V New 69
Gross  J Herczykowski 92

August
Date Event
Thu 4th

Stroke CCR 70
           D Quinn 69
           L Kelly 70
Gross   M Cross 77

Sat 6th

Stroke CCR 68
           D Henley 68
           T Hilderbrand 68
Gross   M Rolf 75

Ladies
        
J Herczykowski 70
Gross  L Read 91

Sat 13th

* Silver Medal & Associates Silver Spoon CCR 69
          R Dance 66
R/U     D Winwood 67
Gross   P Shaw 81

Veterans
    L Burns 69
   
 

Ladies
        
L Munley 74
Gross  G Wolfe 88

Thu 18th

Stroke CCR 70
           T Melbourne 67
           G Woolford 69
Gross   R Browning 77

Sat 20th

Stroke
          J Burbury 65
R/U     L Burns 66
Gross   M Rolf 74

Ladies
        
V New 70
         L Munley 74
Gross  L Read  93

Thu 25th

Stableford CCR 37
          J Burbury 65

Sat 27th

Stableford CCR 39
           R Kelly 41
           D Richardson 37

Ladies
        
V New 40
         L Webberley 34

September
Date Event
Thu 1st

Stroke CCR 68
          R Smith 67
C/B      K Mundy 68
Gross   L Kelly 83

Sat 3rd

* Silver Medal & Associates Silver Spoon CCR 70
          D Maher 65
R/U     N Harper 66
Gross   P Read 75

Veterans
    D Maher 65
   
 

Ladies
        
J Gregory 74
Gross  G Wolfe 95
 

Thu 8th

Stableford CCR 37
          V New 40
R/U      L Burns 38

Sat 10th

Stableford CCR 38
          B Wood 40
R/U      P Sutton 39

Thu 15th

Stroke CCR 68
          R Smith 67
R/U      N Bleathman 69

Sat 17th

Stroke
          D Petterd 67
R/U      P Read 69
Gross   M Rolf 76

Thu 22nd

Stableford CCR 37
          G Davis 42
R/U      S Jameswwd 38

Sat 24th

AFL Grand Final 18 hole 3 person Ambrose
Nett  S Plunkett 59
1/2
         J Burbury
         M Lansdell

Gross
       
D Richardson  68
        I Williams
        S Williams

Thu 29th

Stroke CCR 68
           G Davis 68
C/B      I Pidgeon 68
Gross    R Smith 81

October
Date Event
Sat 1st

* Silver Medal & Associates Silver Spoon CCR 70
Medal D Woods 66
Nett   R Smith 67
Gross  P Read 72

Veterans
  G Vaughan 69


 

Ladies
        
V New 77
Gross  J Gregory 99

 

Thu 6th Stableford CCR 37
          D Richardson 38
R/U      L Burns 37
Sat 8th

Stableford CCR 37
          R Grimsey 41
R/U      K Griffith 37

Ladies
        
G Wolfe 32
 

Thu 13th Stroke CCR 73
          V New 72
R/U      L Kelly 73
Sat 15th

Stroke CCR 67
           P Granquist 64
R/U      T Parsell 66
Gross    S Kube 75

Ladies
        
 V New 71
Gross   P Read 97

Sat 22nd

Dirk & Ivy Winwood Trophy CCR 67
           T Parcell 62
C/B      G Hall

Ladies
        
 J Quinn 73
C/B     L Read

Thu 27th Stroke CCR 70
          L Burns 65
R/U     M Brockman 65
Gross   A Smith 78
November
Date Event
Thu 3rd Stableford CCR 37
          L Burns 38
R/U     D Rainbird 37
          I Williams 37
Chicken Run
     G Davis 23
R/U P Morris 23
Thu 10th Stroke  CCR 68
          S Clark 66
R/U     I Pidgeon 71
Gross   D Rainbird 83

Members & Associates 72 hole Championships

Champion: S Kube

A Grade
Nett & Gross: S Kube 275 306
 

B Grade
Gross: L Kelly 337
Nett:   D Cubit 282

C Grade
Gross: G Davis 368
Nett:   S Plunkett 288

Vets
Gross: D Quinn 337
Nett:   I Richardson 285

Juniors
Nett & Gross: N Bleathman  357 293
 

Ladies A Grade
Nett & Gross: G Wolfe 296 356

Ladies B Grade
Nett & Gross: P Read 286 371

Ladies C Grade
Nett & Gross: A Weedon 312 438

Thu 17th Stableford  CCR 35
          D Rainbird 36
R/U     I Williams 35
Sat 19th Stableford  CCR 39
          B Deardon 42
R/U     T Parcell 40
Thu 24th Stroke  CCR 68 CCR 67
          D Quinn 65
R/U     P Cashon 67
Gross   A Smith 79
Sat 26th

* Silver Medal & Associates Silver Spoon CCR 69
Medal I Pidgeon 66
C/B    R Wolfe 66
Gross  M Rolf 76

Veterans
 
I Pidgeon 66

 
Ladies
        
G Wolfe 71
R/U     J Herczykowski 70
Gross  L Read 92
December
Date

Event

Thu 1st Stableford  CCR 37
         D Rainbird 39
R/U     R Smith 39
Thu 8th Stroke  CCR 71
         R Smith 70
R/U     L Kelly 71
Gross
  D Richardson 82
Sat 10th

Open Stroke  CCR 68
         S Kube 67
R/U     K Griffith 68
Gross
  P Read 72

Thu 15th

Stableford  CCR 37
         L Kelly 42
C/B    V New 40
   
     D Richardson 40

Sat 26th

* Silver Medal & Associates Silver Spoon CCR 67
Medal  I Williams 63
R/U    T Melbourne 66
Gross  T Parcell 79

Veterans
 
T Melbourne 66

 
Ladies
        
J Herczykowski 72
Gross  L Read 91
 
Thu 22nd

Stroke  CCR 68
         L Kelly 65
C/B    M Brockman 65
   
     D Quinn 80

Sat 24th

Stableford  CCR 38
         N Bleathman 41
         R Smith 38

Mon 26th

Stroke 
         P Read 65
C/B    T Workman 65
Gross
  N Harper 86

Thu 29th

Stableford  CCR 39
         T Brockman 43
         M Westcott 42

Sat 31st Stableford  CCR 39
         G Davis 41
 C/B    R Mason 41

Back